OBS: Artiklen er mere end 1 år gammel – retstilstand, lovgivning m.v. kan være ændret.
Mange danske virksomheder modtager netop nu opkrævninger fra en virksomhed kaldet EPTR – European Patent and Trademark Register. Opkrævningerne er særdeles professionelt sat op, og fremstår som en officiel opkrævning fra en officiel patent- og varemærkemyndighed.
Det der gør disse breve mere udspekulerede end andre er, at de faktisk indeholder alle de korrekte oplysninger om virksomhedens patent eller varemærke, og derfor umiddelbart ligner noget der er vigtigt at få betalt straks for at bevare registreringen.
Der er imidlertid tale om en registrering i virksomhedens eget til lejligheden oprettede register, som man ingen gavn har af at være opført i.
Da disse udspekulerede opkrævninger kommer i mange forskellige udgaver, og da det samtidig er vigtigt man får betalt de rigtige opkrævninger til tiden anbefaler vi, at man altid søger professionel hjælp hos en advokat inden man betaler en regning man er i tvivl om ægtheden af.
