Hjemgivelse

Bliv klogere på reglerne om hjemgivelse her

Vil du bede kommunen om hjemgivelse?

Hvis dit barn er blevet tvangsanbragt, har du mulighed for at bede om hjemgivelse, hvis årsagen til anbringelsen har ændret sig, og formålet med anbringelsen er nået. Hvis årsagen til anbringelsen f.eks. skyldes at du har haft svært ved at sætte grænser for og opdrage dit barn, og at du i tiden efter anbringelsen har gennemført et forældrekompetencekursus med tilfredsstillende resultat, og relationen mellem dig og dit barn er blevet påviseligt bedre, så har du mulighed for at bede om hjemgivelse.

Retten til at anmode om hjemgivelse gælder også selvom tidspunktet for genbehandlingsfristen endnu ikke er gået.

Hvis der derimod intet nyt er sket siden tvangsanbringelsen, kan du ikke få hjemgivet dit barn.

Du skal være opmærksom på, at hvis du er ung eller forælder til et barn som er frivilligt anbragt, så kan kommunen indstille til en tvangsmæssig anbringelse, hvis kommunen er uenig i din anmodning om hjemgivelse.

Du kan læse mere om reglerne om hjemgivelse i servicelovens § 68.

Læs mere.